דירה מחודשת ושובה

מדובר בדירת ארבעה חדרים הממוקמת בלב קרית מוצקין הוותיקה, בבנין שנבנה בשנות השבעים. שיפוץ יסודי לא נעשה בדירה מזה כארבעים שנה. מדהים היה לגלות שאריחי המטבח בני הארבעים עתה בשיא האופנה שוב.
בעלי הדירה שכרו את שירותי כמעצבת פנים על מנת שאתכנן עבורם דירה נוחה, עם מטבח גדול ופונקציונלי בעל שטחי אכסון נרחבים, סלון רחב ידיים עם איזור ישיבה לכל הילדים והנכדים וכן פינת אוכל גדולה המסוגלת לארח כ- 14-18 איש מדי חודש. לסיכום, נתבקשתי לעצב את החלל הציבורי בבית.
בדירה הזו חיים שני בני זוג בשנות השבעים לחייהם יחד עם מטפל עבור אחד מהם, שהינו נכה על כיסא גלגלים. בבואי לתכנן דירה עבור אנשים בעלי צרכים מיוחדים, הייתי צריכה להעניק התייחסות כבדת משקל לנושא הנגישות והתנועה שלהם בחלל הבית, תוך שמירה על הרגלים ישנים ואהובים כמו למשל ליצור בנוסף לפינת אוכל ואיזור האכילה במטבח, גם איזור ארוחת בוקר – במקום שהיה מרפסת סגורה טרם השיפוץ. המטבח, בו הלקוחה עובדת הרבה שעות בשל אהבתה לבישול ואירוח, היה קטן, לא מספיק פונקציונלי ובעל שטחי אחסון מועטים. לכן השיש היה כל הזמן עמוס בחפצים ולא הותיר שטח לעבודה. בתכנון שלי, חדרון קטן שהיה סמוך למטבח ושימש כמזווה, אוחד עם המטבח באמצעות פירוק הקיר בינהם. גם אזור פינת האוכל הישנה מצידו השני של מטבח – מול הכניסה – אוחדה עם המטבח ע”י פירוק קיר משותף. כך יצרתי מטבח רחב ידיים, יפיפה, מואר ומאוד פונקציונלי.
פינת האוכל קיבלה גם היא מקום של כבוד : במקום מואר, סמוך לחלון הגדול בסלון, ממנו משקיף נוף ירוק. שם היתה בעבר מרפסת סגורה, אשר פורקה גם היא ואוחדה עם הסלון. פינת האוכל הוצבה כך שבגרירת השולחן הגדול כמטר וחצי לכיוון מרכז החדר, מתאפשרת פתיחת השולחן למספר רב של סועדים וללא שום אירגונים נוספים. מול פינת האוכל בקצה השני של החלון הגדול יצרתי פינה ארוחת בוקר עם שולחן קטן לשני סועדים וכורסא יפה. באמצעות שבירת הקירות ופתיחת החללים נוצרו כמה דברים חיוניים בדירה זו :

  1. חלל בעל אפשרות תנועה לאנשים בעלי צרכים מיוחדים.
  2. חלל זורם ופתוח המאפשר יצירת איזורי עבודה/ישיבה/אירוח בגודל המתאים ללקוחות ולא עפ”י מה שקיבלו מהקבלן.
  3. חללים יפים ומזמינים שכיף לחיות או להתארח בהם. תתחדשו ותיהנו.

פרוייקטים נוספים

Recent Work